Rahvusvaheline konverents "Baltisaksa kunst" 14.10

Baltisaksakunst

14. oktoobril 2021 kell 10.00 - 16.00 korraldab SA Virumaa Muuseumid Palmse mõisas rahvusvahelise konverentsi "Baltisaksa kunst".  

Konverents keskendub baltisaksa kunsti ajaloole. Esitlusele tuleb ettekanne eesti kunstiajaloolase- ja kriitiku Anne Untera poolt Saksa portree- ja ajaloomaalijast,  Viru-Jaagupi kihelkonnas asuva Küti mõisaga seotud Wilhelm von Kügelgenist, SA Eesti Kunstimuuseumi kuraator-koguhoidja Anu Allikvee poolt tõstetakse esile eeskujusid ja tsitaate baltisaksa päritoluga maalijast, skulptorist ja graafikust Friedrich Ludwig von Maydellist ja tema ajaloopiltide traditsioonist. SA Virumaa Muuseumid juhataja Viljar Vissel räägib mõisade kunstikogudest ning nende saatusest. Samuti saab kuulata ettekandeid ajaloolaselt Sirje Kivimäelt teemal "Eestimaa aadlidaami elu kui kunstiteos: Isabella vabaproua von Ungern-Sternberg" ja teemal "Mõis baltisaksa maailma ja Eesti Vabariigi vahel" Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi vanemteadurilt Kristina Jõekaldalt. 

Konverentsi korraldaja vanemteaduri Uno Trummi sõnul omasid von der Pahlenite peres paljud kunstiannet. Karl Magnus von der Pahlen, kes oli ise koostanud Palmse mõisa mastaapseid kaarte, samuti Olga von der Pahlen, kes päris kunstiande oma isalt, sõjaväelaselt ja harrastuskunstnikult Dietrich von der Pahlenilt, kelle joonistus Mihhail Lermontovist (1840) on teadaolevalt ainuke, mis kujutab luuletaja nägu külgvaates. 

Konverents toimub Palmse mõisas 14. oktoobril algusega kell 10.00 ja kestab orienteeruvalt 16.00-ni. Konverentsi osalustasu on 35 eurot ning sisaldab ka lõunapausi. Konverentsil on võimalus osaleda ka virtuaalselt.  Registreerinutele saadetakse link otseülekandele, mille eest saab tasuda pangalingi kaudu samal päeval. Virtuaalkonverentsil osalemine maksab 20 eurot. Registreerida saab kuni 12. oktoobrini siin lingil https://forms.gle/dN939anJsZa9cATA8.

SÜNDMUS: Konverents "Baltisaksa kunst" 14. oktoober 10.00-16.00

 

Kasutatud pildimaterjal Eesti Kunstimuuseum, SA Virumaa Muuseumid:

Stseen mere ääres, EKM j 1975 M 2018, Eesti Kunstimuuseum SA
Üllatus, EKM j 6910 M 3210, Eesti Kunstimuuseum SA
Kompositsioon, EKM j 283:398 M 1429, Eesti Kunstimuuseum SA
Eesti naine kanu söötmas Variant, EKM j 153:40 M 39, Eesti Kunstimuuseum SA
Sirelid, RM _ 6579 K 490:3, Virumaa Muuseumid SA