Näituse avamine. Lendtuha tuules. Söepadja hõõguses. Koonused kummardavad maani.Savi

näitus
Kuupäev
Tegevuskoht
Sagritsa muuseum Karepal - Kalame talumuuseum

Olete oodatud näituse avamisele!
6. juunil kell 17.00 avame Sagritsa muuseumi rehealuses näituse, mille nimi on vahvalt haikusse loodud:

Lendtuha tuules
Söepadja hõõguses
Koonused kummardavad maani
Savi

Näitus on pühendatud puudega köetavas ahjus keraamika põletamisele.

Alice Sagritsa keraamikaarmastusest ja tema kogust lummatult, otsustasime valida selle aasta ajutiste näituste avamiseks just sellise teema.
Näitusel osalevad oma töödega põletustel kaasa löönud nimesed, keda ühendab kirg selle tõeliselt väljakutseid pakkuva eriala vastu.
Esemed on valminud puuküttega noborigama tüüpi keraamikaahjudes. Ahjudest on esindatud võimas, 2- kambriline noborigama tüüpi keraamikaahi Kaljurahnul, Viljandimaal ning Linnaaluste unikaalne ahi Raplamaal. Põletus sellistes ahjudes on pikalt ette valmistatud protsess, mis algab esimesel päeval esemete glasuurimisega ahju juures, järgmisel päeval pakitakse ahju kambrid ning siis algab põletus, mis kestab järgemööda kuni 40 tundi.

Oma osa põletuse õnnestumisel mängivad ilm, puud, põletusmeeskond ning esemete asetus ahjus. 1300 kraadises kuumuses valminud töödele jätab jälje ahjus jõena voolav tuli ja lendav tuhk. Keraamika puupõletus on iidne ja müstiline tule taltsutamise kunst, mille tulemusena sünnivad ahjus kordumatud teosed, tegemist on materjali peenhäälestamisega. Pärast esemete ahju asetamist ja ahju ukse kinni ladumist jääb kuni ahju jahtumise ja avamiseni põletuse tulemus saladuseks. Seega on võimalus kõigil tulla neid saladusi uudistama!

Näitus on avatud Sagritsa muuseumi rehealuses 6.06-1.07.2021.

 

Näituse avamisüritus 6.06 kell 17.00 on tasuta