Haridusprogrammid Virumaa Muuseumides 2022

Rakvere linnus on endiselt omal kohal

Suvi on selleks korraks möödas ja linnuse müüride vahel on vaikseks jäänud. Nüüd on meil aega ja ruumi, et midagi uut õppida ja ootame kõiki väikeseid ja suuri meiega ühinema.

Praegu on parim aeg tulla linnuse loomi vaatama. Täiesti uue haridusprogrammi “Metsast lauta” käigus saab tutvuda loomade ja nende kodustamise looga. Külastame erinevate loomade kodusid, saame teada, mida nad söövad, mida päevad läbi teevad ja mis kasu inimestele toovad. Programm on suunatud I ja II vanuseastmele, seega räägime erinevatest saadustest loomadelt ja nende kasutamisest inimeste poolt. Kuid ka sellest, mida loom inimeselt vajab. Anname loomadele maitsvat ampsu ja ehk õnnestub mõnele paigi teha. Muidugi saab programmi kohandada ka lasteaialastele ja vanemale vanuseastmele, lisades viimasel puhul kõnekaid seoseid ajaloost.

Vahetu kogemuse keskajast võib saada läbi haridusprogrammi “Elu-olu ja kombed Vana-Liivimaal". Tolle aja elu ja kombestiku tunnetamiseks istume lauda ja einestame keskaegsel viisil ning tantsime tolleaegset seltskonnatantsu. Räägitakse keskaegsest olmest, hügieenist ja meditsiinist, külastades ravitsejatuba ning sobilikus vanuses õpilaste puhul ka bordelli. Muidugi on ka populaarsed atraktsioonid piinakamber, surmatuba ja põrgu programmi kaasatud, et ilmestada keskaegse inimese ühiskondlikke tavasid ja maailmapilti. Programm sisaldab rohkelt seoseid ajaloo, inimeseõpetuse ja ühiskonnaõpetuse ainetega, sobib aga tegelikult inimestele igas vanuses.

Samuti kutsume jätkuvalt osa saama “Keskaegsest seiklusest”, mille käigus käime linnuse läbi püssirohukeldrist piinakambrini, saame teada, kuidas linnus ehitati ja kuidas seal elati. Ehtsat mõõka käes hoides ja vibu lastes hakkab ajalugu tõeliselt elama. Programm sobib nii kooliõpilastele, kui ka täiskasvanutele.

Elust ja melust ei tule puudust jõulude ajal. Võluloss tõuseb taas kord suveunest, et lapsed koos päkapikkude ja võluritega jõulutralli võiks teha. Aga muidu on talv loomupoolest rahulik, mistõttu tuletame ennast vahetevahel linnarahvale kahurilaskudega meelde. Niisiis, oleme linnuses ja ootame, et koos teiega midagi põnevat teha.

Info ja registreerimine linnus@svm.ee, tel: 53338160

Rakvere Linnakodaniku majamuuseum kutsub külla!

Hubase ja huvitava, 19. sajandi interjööriga majamuuseumi pööningul viime läbi meie haridusprogramme. Õppekavaga seotud programmid saadavad meid läbi aastaringi, kui tähistame erinevaid rahvuspühasid, nagu Kadri- ja Mardipäev, jõulud ning lihavõtted. Rahvuskultuuriga saame tutvuda ka omaaegseid riideid uurides ja ise leiba tehes.

Moodsasse argipäeva toob vaheldust ka võimalus osaleda vana aja koolitunnis. Harjutame veerimist ja rehkendamist, kasutame kirjutamiseks krihvlit ja sulge. Turnimise tunnis teeme püramiidi.  Et moodsate aegadega kaasas käija, õpime ka oma tervist hoidma. Näiteks Tervise programmis räägime une, liikumise ja tervisliku toitumise olulisusest. Teeme kätepesu-katset ja paneme kokku käepärase ravimtaimekotikese.

Sõbrapäevaprogrammis mõtiskleme sõpruse ja hea suhtlemise üle. Teatriprogramm viib meid tagasi teatri sünni juurde. Uurime, mida on teatri tegemiseks vaja ja peale proovi toome ka ise etenduse lavale. Tunni lõpetuseks võime minna majaringkäigule ja näha, kuidas elasid linlased eelmisel sajandil. Sellest kõigest saab lähemalt infot aadressilt angelika@svm.ee või tel: + 372 5788 0729.

Palmse mõisa lugu

Palmse mõis pakub meeldivat ajaviitmist ja toredaid seiklusi aastaringselt! Kutsume sellelgi sügisel lapsi veetma üht seiklusrikast ja põnevat päeva mõisas.

Programm „Moonakad ja härrasrahvas“ viib meid ajas tagasi 19. sajandisse ja tutvustab kahe erineva elustiili esindajaid. Võrdleme härrasrahva ja moonakate eluolu, söömiskombeid, toidunõusid ja toite, samuti saame ettekujutuse talupoja toitudest mekkides körti.

„Palmse mõisa looduslugu“ aga viib õppekäigule Palmse mõisa parki, kus tutvustatakse Palmse mõisa lugu läbi ajaloovõtme, mis põimitakse sealse eriilmelise pargi ja metsakooslustega enne ja nüüd. Tuuakse sisse keskkonnateadlik käitumine looduses ja oskus märgata ning kuulata loodust. Valida saab kolme matkaraja vahel vastavalt sihtrühmale ja teemadele.

Lisaks on võimalik klassiga meisterdada ka putukahotelli. Üheks putukate elurikkuse toetamise võtteks on aedadesse ja miks mitte ka kooli õuealale putukahotellide rajamine, kus liigid saavad talvituda, paljuneda ja varjuda. Üheskoos saame matkata, rääkida putukate rollist ökosüsteemis ja samal ajal hotelli sisuga täita. Ja mis kõige toredam, hotell tuleb Teiega kaasa ning saate aastaringselt jalgida, kuidas putukatel läheb!

Päeva eesmärgiks on anda lastele teadmisi muuseumi olulisusest ja tutvustada mõisa ajalugu mänguliste tegevuste kaudu.

Palmse mõisas saavad unustamatu elamuse nii väikesed seiklejad kui ka uudishimulikud avastajad.

Programmid on mõeldud erinevas vanuses lastele, kes tahavad teadmisi omandada väljaspool kooli!

Olete oodatud Palmse mõisa! Info ja registreerimine info@palmse.ee tel: +372 5559977.

Politseimuuseumis saab tutvuda politseitööga

RISTO KUKK ajakirjanik

Rakveres asuv Eesti Politseimuuseum (Tallinna 3) ei ole muuseum selle sõna klassikalises tähenduses, vaid pigem kogu pere teemapark, mis võimaldab igas eas külastajail omandada teadmisi politseitööst põneva ja kaasahaarava tegevuse abil. SA Virumaa Muuseumid koosseisu kuuluvas politseimuuseumis ei tule tunde väljapanekut imetleda ja tohutuid tekstimassiive lugeda. Siin saab omal käel ja nahal järele proovida, kuidas politseitööga seotud valdkonnad päris elus välja näevad.

Kahel korrusel on kokku kümme näitusetuba ja lastemuuseum, kus põnnid saavad pehmete mänguautodega õppida tundma liiklusmärke ja ohutu liiklemise põhimõtteid. Peamajas on igas toas midagi, mida on osalejatel võimalus ise proovida, katsuda ja kus giidi loodud situatsioone lahendada. Näiteks saab testida päris autos oma pidurdusreaktsiooni, sõita kaldteel, proovida väsimusprille, korraldada märul, katsetada fotorobotit, proovida selga politseiriideid ja tunda omal kehal eriüksuslase varustuse raskust, kavaldada üle valvesüsteemi, ronides laserkiirte vahel, võtta sõrmejälgi ja palju muud. Kohtueelse uurimise laboris on võimalik osalejatel kehastuda CSI tüüpi kriminalistideks, lahates südant, silma, võtta mitmesuguseid proove ja tuvastada mõrvarelv.

Eriüksuse majas saab kehastuda eriüksuslaseks ning loetud minutite jooksul pahalasi kahjutuks teha. Samuti saab proovida täpsuslaskmist liikuvast politseiautost ning poseerida päris patrullmootorrattal. „Meie muuseumis saab külastaja osaleda politseitöös ning samal ajal avardada oma silmaringi köitvate faktidega,“ sõnas Eesti Politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa. „Gruppidele korraldame põnevaid mänge ja eriprogramme,“ rääkis ta ja lisas, et tänaval saab mõõta autode kiirust, lahendada mõrvamüsteeriumi, võistelda meeskondlikult politseitöös ja läbida eriüksuse rada. Lisaks majale on muuseumil võimalusrohke sisehoov, kus pöörlevas autos saab tunda seda, mida liiklusõnnetuses üle katuse veerejad tunnevad, vaatamiseks ja katsumiseks on autod ja bussid. Ennast saab proovile panna osavusrajal ja ronimisseintel. Ei puudu ka laste politseijaoskond ja liikluslinnak. Isegi politseikopter on. Tõsi küll see ei ole päris, vaid on kopteri vähendatud koopia (valmistatud muuseumi eritellimusel päris kopteri jooniste järgi), kuid külastajatele pakub see reaalse kopterilennu kogemise tunnet. Kopter on kahekohaline ning seda on võimalik külastajal ise juhtida, katuste kõrgusele see ohutuse pärast küll ei tõuse, kuid maalähedase lennuelamuse saab küll.

Õue uusimad eksponaadid on politsei- ja piirivalveameti annetatud jääklassi kaater ning veekahur Tige Elevant massirahutuste mahasurumiseks.

Nii jagub ohtralt uut ja põnevat ka neile, kes on varem juba politseimuuseumis käinud. Uued atraktsioonid on piisav põhjus uuesti tulla.

Täpsem info muuseumi koduleheküljel www.politseimuuseum.ee.