Kirjatud tekid!

Kirjatud tekid

Näitus Rakveres Rehbinderi galeriis tutvustab eestlaste pulmatekkide traditsioone

21. märtsil, kell 17.00 avatakse, Rakveres Rehbinderi maja galeriis Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala tudengite tekinäitus „Kirjatud tekid”, mis tutvustab  eesti pulmatraditsioone tudengite kangakudumise õppeaines telgedel kootud villaste koopiatekkide abil.

Mustrite mahavõtmist ja kangakudumist juhendas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia lektor Christi Kütt, kelle pulmavaibad on väljapanekus koos õpilastöödega. Küti sõnul on kangastelgedel kootud mustrilised tekid valmistatud muuseumis säilinud terviklike tekkide või tekikatkete põhjal, andes seeläbi uue elu unustusse vajunud käsitööpärandile. „Siinse näituse esemed on valminud traditsioonilisi tehnikaid ja töövahendeid kasutades. Igal inimesel on oma suhe minevikuga ja sealt pärit esemetega. Minu jaoks ei ole olemas uut ilma vanata, seda ennekõike edasiantavate väärtuste kaudu. 19.–20. sajandi algusest pärit kaasavaratekkide motiivistik on ka selle väljapaneku inspiratsiooniallikaks”, tõdeb Christi Kütt, kelle hinnangul on  kollektsioon  mõeldud rõhutama rahvusliku käsitöötraditsiooni järjepidevust ja püsivust, looma sidet möödunuga ja seda sidet riietuse- ja kodusisustuse kaudu kinnitama.

„Minu ettekujutuse kohaselt on vaibad valminud, mõeldes naistele kui kultuuri järjepidevuse kandjaile. Kootud kollektsioonis on kasutatud vanu käsitöövõtteid ja kaunistusviise – tikandit ja metallnaaste, mis on ammusest ajast tuntud võtted ja millega rõhutati esemete kaitsefunktsiooni kui üht vanemat ja põhilisemat”,  selgitab ta.

Materjalina on kasutatud linast ja villast lõnga, Eesti jaoks traditsioonilist, läbi aegade kohaseimat omamaist materjali.

„Minu jaoks ei ole olemas uut ilma vanata, seda ennekõike edasiantavate väärtuste kaudu. Igal inimesel on oma suhe minevikuga ja sealt pärit esemetega”, väidab Kütt.

Näitust on võimalik külastada kuni 10. juunini, üksikkülastajal reedeti kell 11-14, grupikülastused igal ajal vastavalt kokkuleppele.

SA Virumaa muuseumid Rehbinderi maja asub Tallinna 5, Rakvere. Sissepääs politseimuuseumi kassast, Õllepruuli tänav 4.

 

Lisainfo:

Kertu Karus 5393 0957

kertu@svm.ee