Alice Sagritsa aed saab taas õide puhkeda

Alice kiviktaimlas

SA Virumaa Muuseumid
16. juuni 2020
PRESSITEADE

 

Alice Sagritsa kiviktaimla asub Kalame talus Karepal. Virumaa Muuseumid on alustamas mastaapset renoveerimistööd. Aia taastamine toimub koos spetsialistidega niivõrd algupäraselt kui võimalik. 

Rekonstrueerimistöödes tuginetakse suurel määral Alice enda mälestustele, fotodele ja üleskirjutustele, mis muuseumikogus kättesaadavad olid.

 

Üleskirjutuste järgi meeldisid Alicele erinevad lilled ja huvitava kujuga kivid, mida aias hetkelgi palju näha on. Kõik Sagritsate tuttavad ja sõbrad teadsid sellest proua kiindumusest ja püüdsid aeg-ajalt kaasa tuua eriilmelisi kive või lilleseemneid. Alice lõi aastatega kiviktaimlast omanäolise kunstiteose.  Just kivid on need, millega tuleb olla aia taastamisel eriti ettevaatlik ja aupaklik nende asukoha suhtes, sest Alice oli öelnud, et tema aias on 365 kivi, iga päeva jaoks oma kivi.

 

Aed ise oli oma aja kohta väga liigirikkas, seda tõestab hoolikalt üles kirjutatud taimenimekiri üle 300 taime nimetusega, millest erilised ehk proua lemmiroos “Gloria day”,  erinevad elulõngad ja hostad, agaavid, mägisibulad, kukeharjad, floksid, pojengid, rododendronid, kääbusiirised, viinapuud, mandlipuu, hulganisti talulilli ja palju teisi veel. 

 

Taastamistööd algavad juba sel nädalal. Ettevalmistus ja uurimistööd on tehtud juba varakevadel. “Meil on hea meel, et leidsime Virumaalt üles head spetsialistid, kes tunnevad suurt kirge oma töö vastu ja jagavad ka meie kirge selle aia taastamise võlust” sõnas Kalame talumuuseumi juht Vivian Lepa.


Taastamistöid teostavad Kadrinast pärit maastikukujundaja Marge Gross, kel on Sagritsa aiaga ka isiklikum suhe ning Rakvere haljastusfirma Pome Grupp OÜ eesotsas Peeter Keivabuga. Taimede osas abistab muuseumi Tallinna Botaanikaaed.

 

 

Kalame talu koos Richard Sagritsa maalide, mööbli ning tarbeesemete ja kiviktaimlaga pärandati Alice Sagritsa poolt 1997. aastal Rakvere muuseumile. 

 

Pildid kunagisest kiviktaimlast ning taimede nimekiri on leitavad nendelt linkidelt:

Nimekiri Kalame kiviktaimla taimedest, RM _ 6343 Ar1 1045:22

Kiviktaimla Kalame talus, RM F 1575:281

 Alice Sagrits kiviktaimlas, RM F 1575:297