Sagritsa muuseum - Kalame talu Karepal

karepa

Karepa Kalame talumuuseum - rahu ja loodus käsikäes

Karepa Kalame talumuuseum on külastajale hea ja rahulik koht, kuhu tulla mediteerima ja ennast leidma ning loodust nautima.

Kalame talu asub põhjarannikul Karepa külas Selja jõe kaldal.

Talumuuseum ise on omaette vaatamisväärsus - sajandeid oli see Selja mõisa kalamehe elupaik. 19. sajandi lõpul sai rentnikuks tuntud meremaalija Richard Sagritsa isa.

Kalamel näed 19. sajandi ehitatud hooneid, tüüpilist põhjaranniku rehielamut, aita ja töökorras silmukööki. Kõige unikaalsem nendest on 19.  sajandil peakivist laotud silmuköök, mis on praegugi kasutatav, kus on väljapanek omaaegsetest kalapüügivahenditest.

Suviti näed talumuuseumis Richard Sagritsa maalide näitust. Rajamisel on skulptuuriaed, kus juba praegu võimalik tutvuda Jass Kaselaane, Tiiu Kirsipuu, Maigi Manguse Jüri Ojaveri, Terje Ojaveri, Rene Reinumäe, Simson von Seakylli ja Paul Männi taiestega.

AJALUGU

Richard Sagritsa muuseum - Kalame talu rajati Selja mõisniku poolt 19. sajandi algupoolel mõisa kalamehele elupaigaks. 19. sajandi lõpul tuli siia rentnikuks kunstnik Richard Sagritsa (1910 -1968)  isa. Hiljem jäi see kunstnikule kuni surmani suvekoduks ning tööpaigaks. Muuseumina avati talukompleks 2000. aastal vastavalt kunstniku lese viimasele soovile.

19. sajandil rehielamuna püstitatud hoone sisemist plaani on hiljem – valdavalt 1950ndate lõpus ja 1960ndate alguses veidi muudetud. Välja on ehitatud ärklitoad. Rehealune osa on paekivist. Hoone on kaetud täiskelpkatusega. Palkidest eluosa sissepääsu ees on postidele toetuv varikatus ning keskel paikneva sissepääsu ees asub lahtine puitveranda. Maja läänepoolses osas paiknes nn „külm kamber“, mida üüriti välja suvitajatele. 1960ndate aguses ehitati see ümber kunstniku ateljeeks, kus täna eksponeeritakse muuseumi kogudesse kuuluvaid kunstniku töid.  Hoone interjöör on säilitanud ilme, nagu see oli kunstniku eluajal

Kõige unikaalsem hoone talukompleksis on 19. sajandil peakivist laotud silmuköök, mis on praegugi kasutatav. Siin on väljapanek omaaegsetest kalapüügivahenditest. 2016. aastal renoveeriti 19. sajandi keskpaigast pärinev ait.