Haridusprogrammid

2019/2020 õppeaasta

Kestvus
30.06.2020
Tegevuskoht
Pikk 50, Rakvere

Programmi hinnad:

Tavaprogramm 4 EUR

Pühadeprogramm 5 EUR

SAATJAD IGA PROGRAMMIGA TASUTA!

 

Külastades Linnakodaniku Majamuuseumi tavaprogrammi vähemalt kolmel korral, on soodushind 3.50 EUR.

 

PÜHADEPROGRAMMIDES RÄÄGIME VASTAVA PÜHA TRADITSIOONIDEST JA KOMMETEST, MÄNGIME MÄNGE JA MAIUSTAME VASTAVA PÜHA MAIUSEGA.

(lisainfo paar nädalat enne püha)

MARDI-/KADRIPÄEV: 9-30 november

JÕULUD: 2-20 detsember

SÕBRAPÄEV: 3-14 veebruar

VABARIIGI AASTAPÄEV: 17-28 veebruar

LIHAVÕTTED: 6-18 aprill
 

Telli programm: sandra@svm.ee; 57880729

 

 

KARTUL JA PIIM

Kestvus
1 tund
Tegevuskoht
Pikk 50, Rakvere

SIHTGRUPP: 6-12 aastased

Kas oled kunagi kohanud inimest, kellele ei meeldiks kartulipuder? See on vist üks nendest söökidest, mis kõigile peale läheb. Selles tunnis uurime lastelt, kas neile meeldib piim ja kartul ning mis toitu sellest valmistada saab. Otsime vastuseid küsimustele- kuskohast piim tuleb ja kuidas piima saadakse? Milliseid erinevaid piimaliike me teame? Kuidas kartul kasvab ja kuidas seda võetakse? Kuidas kartulit veel nimetatakse ja mida sellest teha saab? Ise saavad lapsed selles tunnis mänguliselt lehma lüpsta ja kartulit koorida. Kambapeale valmistatakse kartuliputru.

MINU KODU

Kestvus
1 tund
Tegevuskoht
Pikk 50, Rakvere

SIHTGRUPP: 5-8 aastased

Aegade jooksul on inimese kodud ja toad palju muutunud. Selles programmis uurime lastelt, mis nende arvates teeb kodust kodu? Millised näevad kodud välja mujalmaailmas? Kuidas ja millest neid ehitatakse? Räägime sellest, kas vanasti oli lastel oma tuba ja mis on tänapäeva tubadesse juurde tekkinud. Lisaks uurime selles tunnis, milliseid kodutöid tegid lapsed vanasti ja milliseid peavad nad tegema tänapäeval? Kuidas pesti vanasti pesu? Milliseid töövahendeid pesupesemiseks kasutati? Lõpetuseks saavad kõik ise proovida, kuidas vanasti pesupesemine käis.

TUUL JA TUULESUUND

Kestvus
1 tund
Tegevuskoht
Pikk 50, Rakvere

SIHTGRUPP: 4-7 aastased

Õhuliikumisest tekib tuul. Selles tunnis uurime koos lastega, mis on tuul ja kuidas see tekib. Millised nimed tuulel on. Laps saab teda, et tuul võib olla vaikne aga ka tormine, võib paitada aga ka näpistada. Räägime sellest, kas tuul võib olla meile kasulik. Programmi käigus vaatlevad lapsed meie maja tuulelippu ja saavad teada, mis see on. Vaatame, millised nägid tuulelipud välja vanasti ja millised tänapäeval ning miks neid kasutatud on. Uurime, milleks on vaja tuulesuunda mõõta ja kuhu suunas see puhub? Uurime kompassi ja mängime tuuliseid mänge. Iga laps saab omale meisterdada tuule kiiruse mõõtja.

VANA AJA ASJAD MUUSEUMIS

Kestvus
1 tund
Tegevuskoht
Pikk 50, Rakvere

SIHTGRUPP: 7-14 aastased

Muuseum on paik, kus koguda teadmisi kui ka elamusi. Programmi käigus selgitatakse, kuidas asjad on sattunud muuseumisse, kuidas neid hoitakse ja miks peame asju muuseumis säilitama.  Läbi majaringkäigu vaatame ja räägime sellest, kuidas elati umbes 100 aastat tagasi. Võrdleme asju vanasti ja tänapäeval. Tutvume inimestega, kes muuseumis varem päriselt elasid. Mängime vanavanemate lemmikmänge.

 

LEIVALUGU

Kestvus
1h 15 minutit
Tegevuskoht
Rakvere Linnakodaniku muuseum, Pikk 50

SIHTGRUPP: 5-9 aastased

Oma leib on ikka küla omast magusam- nii saab öelda iga laps, kes on selle programmi läbinud. Selles tunnis otsime vastuseid küsimustele- kuidas vanasti leiba tehti? Mis on leivaküna? Milliseid erinevaid leivasorte on olemas? Milliseid erinevaid teravilju kasutatakse Eestis? Kuidas vanasti põldu hariti ja mida selleks vaja oli? Vaatame ja katsume erinevaid töövahendeid, mida vanarahvas vilja korjamiseks ja peksmiseks kasutasid. Igaüks saab maitsta rukkitera ja jahvatada rukkijahu. Iga laps saab omale oma taignapätsi seda sõtkuda ja ahju pista. Maitseme enda küpsetatud leiba.

LÕBUSAD AMETID

Kestvus
1h
Tegevuskoht
Rakvere Linnakodaniku muuseum, Pikk 50

SIHTGRUPP: 4-12 aastased

Kel amet, sel leiba- mida see võiks tähendada? Selles tunnis räägime, mis on amet. Arutame koos lastega, kas tulevikus võib olla amet, mida hetkel ei ole või kas mõni amet on juba kadunud. Räägime tööst ja selle tasust. Kas vanasti oli raha olemas ja kuidas me tulevikus asjade eest tasume. Laseme lastel jutustada, kelleks nemad suurena saada soovivad ning milliseid töövahendeid nendes ametites kindlasti kasutada tuleks. Kas kõik hakkavad suurena seda tööd tegema, millest nad väiksena unistasid? Proovime ka ise erinevad ametimehed olla. Kes on pagar? Millega tegelevad detektiivid? Kas reporter olla on lõbus või pigem keeruline? Küpsetame ja kaunistame muhvineid. Otsime neoon lampidega kassi käpajälgi. Mängime reportereid, teeme oma saate ja vaatame saadet video salvestuselt.

 

MÄNGIME TEATRIT (Laste lemmik!)

Kestvus
1h
Tegevuskoht
Rakvere Linnakodaniku muuseum, Pikk 50

SIHTGRUPP: 6-14 aastased

Teatri etendusese peab olema algus, keskpaik ja lõpp. Aga mis veel ühes teatritükis kindlasti olema peab? Millal teatri tegemine alguse sai?  Kas vanasti olid teatrid samasugused nagu tänapäeval? Kas üheks heaks etenduseks on vaja ainult näitlejaid? Lapsed saavad katsuda erinevaid teatrinukke. Räägime erinevatest teatrižanritest ja õpetame lastele selgeks populaarse  „Naerise“ etenduse. Teeme lõbusaid näitlemisega seotud julguse harjutusi. Meisterdame näpunukud. Proovime kostüüme ja valmistume etenduseks. Käime „muuseumi teatris“ ja näitame, kuidas teatris käituda oskame.

 

Mänguasjad kohvris

Kestvus
1 tund
Tegevuskoht
Rakvere Linnakodaniku muuseum, Pikk 50

Sihtrühm: 4-6 aastased lapsed

  • Lastel võiks kaasas olla ka enda kõige lemmikum mänguasi, et seda teistele tutvustada.
  • Arutame koos, milleks mängimist üldse vaja on.
  • Vaatame, millega ja kuidas mängiti vanasti.
  • Loeme ühe loo vanadest ja uutest mänguasjadest.
  • Õpime liisusalmi.
  • Mängime
  • Meisterdame käpiknukud.

Programmi maksumus: 3.50€

Telli programm: angelika@svm.ee; 57880729